середу, 21 квітня 2021 р.

Тиждень психології. День креативу

 "Тиждень психології" триває. І сьогодні, у Міжнародний день творчості та інноваційної діяльності, ми оголошуємо День креативу!

Креативність – головна якість людини в 21 столітті

Креативність (англ. create – створювати, creative – творчий) – це здатність створювати і знаходити нові оригінальні ідеї, що відхиляються від прийнятих схем мислення, успішно вирішувати поставлені завдання нестандартним чином, а також здатність вирішувати проблеми , що виникають всередині статичних систем. Це бачення проблем під іншим кутом і їх рішення унікальним способом.

Креативна особистість інтуїтивно відчуває, що потрібно для створення нової ідеї, рішення складного завдання: додати одну деталь або перевернути все догори ногами, придумати принципово нове або розібрати і скласти по-іншому щось вже звичне, діяти усупереч поширеним стереотипам або просто знайти спосіб поглянути на статичні системи динамічно.

Креативність – це створення нового з того, що вже є.
Креативність – це вирішення проблем абсолютно новим неординарним способом.
Креативність – це відмова від стереотипного мислення.
Креативність – це гнучкість і оригінальність.
Креативність – це схильність до аналізу і синтезу.
Креативність – це здатність інтуїтивно відчути правильний напрямок думки.
Креативність – це вміння генерувати велику кількість ідей.
Креативність – це здатність до нового незвичного бачення проблеми або ситуації.

Переваги креативності:
• Креативність допомагає вирішувати існуючі проблеми, адже саме хороша ідея здатна допомогти знайти вихід з тупикової ситуації.
• Креативне мислення підштовхує особистість знаходити самі незвичайні шляху розвитку.
• Креативність робить життя нескінченно різноманітним.
• Креативність дозволяє реалізувати творчий задум.
• Креативність допомагає знайти шляхи для самореалізації.

 

Креативні навички поціновуються у кожній професії. До того ж, людина, здатна неординарно мислити, часто знаходить себе в центрі уваги й притягує до себе оточуючих завдяки оригінальному баченню світу й непередбачуваній манері висловлювання. Тож розгляньмо кілька простеньких прийомів, спрямованих на розвиток творчого мислення, які можна практикувати незалежно від місцезнаходження.

1. “Детектив”.

 Їдучі в транспорті або крокуючи вулицею, повсякчас звертайте увагу на людей, що волею обставин знаходяться поруч. Мова йде про звичайнісіньких, пересічних на вигляд громадян, одягнених у простенькі футболки й рожеві з вушками велюрові спортивні костюми. Увага-увага: будь-хто з них може виявитися агентом під прикриттям! Спробуйте подумки створити для кожної людини альтернативну історію. Хто сказав, що цей чемний, на перший погляд, білявий юнак у напрасованій тенісці ще вчора не облаштовував брови пірсингом, не носив довге волосся й брутальну футболку «Рамштайн».

2.“Увага на задній план!”

Цю вправу проілюструю прикладом, який підмітив один мій знайомий на фейсбуці. За його спостереженнями, “у кожної родини є світлина з відпочинку, де ви, нічого не підозрюючи, невинно прогулюєтеся на задньому плані”. Здатність помічати незаплановані деталі, які відбуваються позаду головних героїв або основного сюжету на фото, стане в пригоді, коли доведеться мислити швидко й ураховувати багато факторів під час прийняття рішень. Спробуйте – і ви одразу помітите, наскільки багатовимірний світ. Життя всюди! Життя не буває другорядним! Особливо враховуючи, що більшість фотошедеврів, на які ми натрапляємо в соціальних мережах, створюється спонтанно й невдумливо – аж ніяк не звертаючись до концепцій витримки, композиції і перспективи.   Дана вправа також неабияк розвиває почуття гумору – тим паче якщо практикуватися з другом!

3.“Нове застосування”. Ця вправа насамперед сподобається природженим інноваторам, а також допоможе тим, хто відчаївся знайти нові ідеї для продукту або проекту. Так само як із живими створіннями (див. Вправу 1), можна погратися з предметами, придумуючи звичайнісіньким, рядовим речам нові, подекуди чудернацькі застосування. Наприклад, розрізану на дві частини пластикову пляшку з-під мінералки можна використовувати замість вазону для рослин на зразок петрушки й укропу, тим самим перетворивши підвіконня на міні-грядку чи оранжерею.

4.«Прокачуємо словниковий запас». Вправа на розширення лексичного діапазону. Підмічаємо людину, предмет або явище, яке на свою голову втрапило у наше поле зору, й ставимо собі за мету назвати 10, 20 чи більше прикметників, якими можна його описати. Будьмо чесними самі з собою! Під час виконання цієї вправи вмикаємо своє відчуття мови й нещадно відмежовуємо описи, які не підходять до слова-героя нашої історії. Наприклад, кожен, хто має досвід спілкування із вершками середньої школи, не зволікаючи скаже, що старшокласники бувають відчайдушні, чудернацькі, зухвалі, галасливі, захоплені. Наступний рівень: характеризувати обрану людину/річ лише словами, які стосуються її виключно на даний момент. Наприклад, “стурбованим”, “байдужим” чи “приголомшеним” і т.п..  

5.«Вигадуємо нові слова». Ще один метод розважально-лінгвістичного тренування. Б’юсь об заклад, що всі ми частенько відчуваємо, що хочемо виразити своє ставлення до чогось або задекларувати сутність чогось, але такого вислову не існує!  Тому вигадуйте самі, але такі, щоб не образили (при умові якщо ви скажете в голос))).

6.«Мрійте!» Процес мріяння – найпростіший спосіб отримувати насолоду обік з розвитком креативного мислення. Іще й трапляється поза нашим контролем! Створення кінофільму в думках і перенесення його на візуальний простір із додаванням звукових, смакових і дотикових ефектів може стати непоганим тренуванням образного мислення, а якщо ви ще й вирішите вдатися до систематичного прокручування кінострічки, де ваша мета втілена в життя, то запуститься механізм так званої “позитивної візуалізації”. Багаторазово підтверджено, що людина, яка активно візуалізує свій емоційний і фізичний стан, коли її мета досягнута, окрім прокачування скілу креативності має вищі шанси досягти успіху (щоб дізнатися більше, гуглимо “візуалізація за Зеландом” і насолоджуємося омріяними результатами).

7.«Тридцять кіл». Це коротка вправа, яка дозволяє швидко «ввімкнути» творче мислення. Вона підходить для самостійного або групового використання. Кожен учасник отримує папірець із тридцятьма порожніми колами однакового розміру. Завдання полягає у тому, щоб за три хвилити перетворити якомога більше кіл на щось, що легко упізнати. Наступний крок – аналіз. Якщо ви працювали в групі, варто порівняти результати з іншими учасниками. Скільки об‘єктів ви встигли придумати? Чи легко приходили до вас ідеї? Наскільки ці ідеї різноманітні? Чи хтось із учасників порушував правила, наприклад, з‘єднував кола?

Як бачимо, працювати над власними творчими здібностями можна і без застосування принципів тайм-менеджменту і повної самоорганізації. Усі вони нагадують гру – а ми любимо ігри. Всі ми любимо заглибитися в чарівність дитинства і час від часу споглядати драконні бої між співвітчизниками й політиками та плисти на тролейбусі повз океани тротуарів і спекотливого літа.   Приділяючи цим простим вправам хоча б десять хвилин на день, ви не помітите, як ваше мовлення стане живішим і метафоричнішим, люди почнуть заслухатися вашими образними оповідками, а незнайомці навколо раз у раз підмічатимуть таємничу посмішку на вашому обличчі. В тролейбусах усміхнених людей ой-як не вистачає!

 

Перевірте свою креативність: 5 класичних вправ для оцінки креативності

5 класичних вправ для оцінки креативності Людський розум один із найбільш загадкових та непізнаних “механізмів”. Коли йдеться про креативність, то тут справа ще більше ускладнюється. Численні дослідження стверджують, що креативність може підвищуватися внаслідок тривалого відпочинку, вміння швидко переключати свою увагу з одного предмета на інший чи навіть завдяки алкогольному оп’янінню.

Онлайн-журнал 99 percent зібрав п’ять вправ, які допоможуть вам оцінити свою власну креативність.

1. Тест на альтернативні способи використання. Цей тест дозволяє оцінити вашу креативність, спонукаючи задуматися про використання звичних предметів (стілець, чашка, кава чи цеглина) максимальною кількістю альтернативних способів. Ось кілька способів використання звичайної скріпки:

– скріплення кількох листків паперу;
– запонка;
– сережка;
– імітація міні-тромбону;
– річ, яку можна використати для натискання “прихованої” кнопки рестарт на роутері;
– тримач для дротів навушників;
– закладка…

Спробуйте себе у цій вправі. Як багато способів використання ви можете вигадати для, скажімо, ложки?

2. Незакінчена фігура. Цей тест було розроблено у 60-их роках минулого століття психологом Елісом Полом Торрансом (Ellis Paul Torrance) і його завданням було стати креативною альтернативою тесту IQ. Ваше завдання у цьому тесті – закінчити малюнок, базуючись на простій фігурі, яка нанесена на листку.

Ось як виглядають деякі фігури:

creative image

А ось що вийшло в результаті:
creative image

3. Загадки. “Коробка без петель, ключа чи кришки, але при цьому приховує золотий скарб. Що це таке?” це загадка Більбо Бегінса у книзі “Хоббіт”. Загадки пропонують запитання, на яке, здається, немає відповіді, аж поки рішення раптом не виникає у вашій голові, як прозріння.

Психологи використовують загадки для оцінки креативного потенціалу та конвергентного мислення. На відміну від тесту альтернативних способів використання, тут ви повинні прийти до єдино-правильного рішення. Ось одна з таких загадок:

“Чоловік 20 разів укладав шлюб у маленькому містечку. Всі жінки, які брали участь у цих шлюбах, досі живі і жодна із них не розведена. При цьому чоловік не порушив жодного закону. Хто цей чоловік?”

Спробуйте знайти відповідь на це запитання самостійно.

4. Віддалені асоціації. Цей тест пропонує вам три слова, між якими, здавалося б, немає жодного зв’язку. Наприклад: Падіння – Актор – Пил. Вам потрібно знайти четверте слово, яке б об’єднувало ці три слова. В наведеному вище випадку це слово – зірка (падаюча зірка, кінозірка та зоряний пил).

Ви не зможете розв’язати це завдання, якщо будете намагатися відшукати схожі риси трьох об’єктів – адже між ними немає нічого спільного. Натомість, тут, як і у випадку із загадками, вам допоможе прозріння. Ось кілька таких тріад, які допоможуть вам протестувати власну креативність:

Час – Волосся – Дорога
Біль – Мисливець – Капуста

5. Проблема зі свічкою. Цей тест вважається класичним завданням для оцінки здатності креативно вирішувати проблеми. Він був вигаданий психологом Карлом Данкером ще у 1945-му році. Людині, яка брала участь у тесті, коробка канцелярських кнопок, пачка сірників та свічка. Завдання полягало в тому, щоб прикріпити свічку до стіни таким чином, щоб при горінні віск не капав на стіл, який знаходиться під свічкою.

creative image

Якщо раніше вам не доводилося вирішувати цю задачку, то пропонуємо також спробувати вирішити її самостійно.

 Хочете дізнатись наскільки креативність розвинена в вас? Пройдіть тест 😀

Діагностика творчого потенціалу та креативності

Добірка тестів на креативність 

 

Використані джерела:https://psy-practice.com/publications/rabota-obshchestvo/6-prostih-vprav-dlya-rozvitku-kreativnosti-dlya-doro/

Немає коментарів:

Дописати коментар